חוזרים לחיים - המסכה שמנטרלת חיידקים ולא רק מפלטרת

סונוביה-מסכה

בחודשים האחרונים, כולנו התרגלנו להסתובב עם מסכות באופן צמוד בכל יציאה מהמרחב הביתי. ברור לנו שהמסכות מספקות לנו סוג של הגנה בפני נגיף הקורונה, וירוסים וחיידקים אחרים, אבל האם זו הגנה מקסימלית? התשובה, למרבה הצער, היא לא. למסכות הסטנדרטיות המוצעות כיום יש כמה חסרונות, לרבות העובדה שהן משמשות אך ורק על תקן מסנן (פילטר) ומיועדות לשימוש שעשוי להיות חד פעמי.

אבל מסתבר שיש גם פתרונות אחרים, מתקדמים יותר. SonoMask, פרי פיתוח כחול-לבן של חברת סונוביה (Sonovia), כובשת את העולם בסערה בזכות טכנולוגיה פורצת דרך, חשיבות אקולוגית ויתרונות חשובים נוספים. עדויות לכך ניתן לראות בסיקור החיובי לה זכתה הטכנולוגיה באתרי החדשות הבולטים בעולם, במענק המחקר המכובד שקיבלה מטעם האיחוד האירופי ובשיתופי הפעולה הנרקמים בימים אלו עם גורמים שונים בתחומי התעשייה השונים.

החידוש: הגנה אקטיבית מקסימלית

המסכות הרב פעמיות של חברת סונוביה מבוססות על טכנולוגיה חדשנית ומתוחכמת שפותחה באוניברסיטת בר-אילן עשור קודם, מוסחרה בחברה עוד ב-2013 ומאז גם שודרגה והפכה ליעילה יותר. המטרה העיקרית של הטכנולוגיה היא למנוע התפשטות של וירוסים, פטריות וחיידקים דרך בדים, באמצעות נטרולם. בתחילת הדרך היא יושמה בהצלחה ביישומים שונים בבתי החולים, בהם יש צורך מטבע הדברים בטקסטיל בעל תכונות אנטי פטרייתיות ואנטי בקטריאליות.

במסגרת הטכנולוגיה האולטרסונית הירוקה מחדירים בעזרת גלי קול חלקיקים ננומטריים של תחמוצת אבץ בשם Zinc Oxide. החלקיקים מוחדרים במהירות גבוהה היישר לבד המסכה, והתכונות האלה הופכות למעשה להיות חלק בלתי נפרד ממנו.

השורה התחתונה היא שהטכנולוגיה מקנה למשתמשים במסכה הגנה כמעט מקסימלית לאורך זמן. מחקרים הראו כי המסכות מספקות הגנה אקטיבית ביעילות מוכחת של לא פחות מאשר 99% וכן יעילות של 98% בסינון חלקיקים בגודל של 5 מיקרון, וזאת בהתאם להנחיות שהגדיר ארגון הבריאות העולמי. יתרון משמעותי אחר הוא שההגנה הגבוהה נשמרת גם לאחר 55 מחזורי כביסה לפחות.

הצד הירוק של המסכה

מסכות הפרמיום של סונוביה, SonoMask, מציעות יותר מאשר את טכנולוגיית ההגנה המתקדמת הזו. המסכות מגיעות במגוון צבעים ובגדלים שונים, המתאימים עבור נשים, גברים, ילדים ובני נוער.

המסכות של Sonovia נחשבות לבטוחות במיוחד עבור הסביבה. העובדות ברורות: תעשיית הטקסטיל היא אחת המזהמות ביותר שאפשר למצוא כיום. הזיהום הסביבתי הנובע ממנה נגרם למשל עקב השימוש התדיר בכימיקלים מזיקים, או צריכת המים המשמעותית בתהליך. המסכות עצמן כרוכות פעמים רבות בזיהום סביבתי, שאי אפשר להתעלם ממנו.

גם מהבחינה הזו, המסכות של סונוביה משנות את חוקי המשחק. הטכנולוגיה מתבססת אך ורק על רכיבים בטוחים לסביבה, ללא חומרים מקשרים כימית. מעצם העובדה שהמסכות משמשות לתקופה ארוכה, ונשמרות היטב, נמנע הזיהום הסביבתי שתיארנו קודם לכן.